واژه متلب هم به معنی محیط محاسبات رقمی و هم به معنی خود زبان برنامه‌نویسی مربوطه ‌است که از ترکیب دو واژه ماتریس (Matrix) و آزمایشگاه (Laboratory) ایجاد شده‌است. این نام حاکی از رویکرد ماتریس محور برنامه‌ است، که در آن حتی اعداد منفرد هم به عنوان ماتریس در نظر گرفته می‌شوند. کار کردن با ماتریس‌ها در متلب بسیار ساده است. در حقیقت تمام داده‌ها در متلب به شکل یک ماتریس ذخیره می‌شوند. برای مثال یک عدد (اسکالر) به شکل یک ماتریس ۱*۱ ذخیره می‌شود. یک رشته مانند «Join to HINARAD engineering team» به شکل ماتریسی با یک سطر و چندین ستون (تعداد ستون‌ها به تعداد کاراکترهاست) ذخیره می‌شود. حتی یک تصویر به شکل یک ماتریس سه بعدی ذخیره می‌گردد که بُعد اول و دوم آن برای تعیین مختصات نقاط و بُعد سوم آن برای تعیین رنگ نقاط استفاده می‌شود. فایل‌های صوتی نیز در متلب به شکل ماتریس‌های تک ستون (بردارهای ستونی) ذخیره می‌شوند. بنابراین جای تعجب نیست که متلب مخفف عبارت آزمایشگاه ماتریس باشد.

اهداف دوره:

در انتهای این دوره انتظار می‌رود که دانشجویان با روند برنامه نویسی در متلب آشنا شده و قادر باشند بخوبی نیازهای مهندسی خود را مانند پیاده‌سازی روابط، معادلات ریاضی، رسم نمودارهای مهندسی و پردازش داده در محیط این نرم‌افزار برطرف نمایند.

محتوای آموزشی:

– آشنایی با محیط نرم‌افزار و نحوه استفاده از راهنمای آن
– آشنایی با متغیرها و اعمال ریاضی
– آشنایی با آرایه‌ها و انجام عملیات بر روی آن
– آشنایی به نحوه نمایش داده‌ها و رسم نمودار
– آشنایی با حلقه‌ها (For & while)
– آشنایی با عملگرهای منطقی
– برنامه‌نویسی مقدماتی و آشنایی با محیط Script و Functions
– حل معادلات جبری و دیفرانسیل
– آشنایی با متغیرهای نمادین
– آشنایی با سلول‌ها (Cells)
– آشنایی با فرایندهای داده‌پردازی از روی فایل
– برازش نمودار

ثبت‌نام این دوره به‌زودی آغاز خواهد شد، چنانچه علاقه‌مند به شرکت در این دوره هستید با تکمیل فرم زیر اقدام به پیش ثبت‌نام نمایید.

 

نام و نام‌خانوادگی (الزامی)

ایمیل (الزامی)

شماره همراه (الزامی)

عنوان دوره مد نظر (الزامی)