به‌طورکلی تجهیزات پزشکی جایگاه ویژه‌ای در نظام سلامت و جامعه پزشکی امروز دارند؛ به‌طوری‌که بخش اعظمی از سرمایه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی صرف خرید، نگهداشت و تعمیرات این تجهیزات می‌گردد.
لذا وجود یک نیروی انسانی کارشناس و زبده تحت عنوان مهندس پزشک و یا مسئول تجهیزات پزشکی بیمارستان امری بسیار ضروری است که امروزه موردتوجه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سراسر کشور می‌باشد.
انتخاب نوع دستگاه برای تجهیز کردن مراکز درمانی از وظایف مهندس پزشک بیمارستان است که باید منطبق بر نیازها و اهداف آن مرکز و متناسب با بودجه موردنظر باشد؛ لذا این فرد باید علم کافی نسبت به تجهیزات مختلف با امکانات متفاوت را داشته باشد تا بتواند بر اساس نیازهای آن مرکز خرید کند.

همچنین اصول نگهداشت پیشگیرانه تجهیزات بیمارستانی که شامل فرآیندهای نصب و راه اندازی، آموزشهای اولیه، آزمونهای پذیرش، تعمیرات جزئی، کلیه آزمونهای لازم جهت حصول اطمینان از ایمنی و عملکرد مورد نظر، مستند سازی ازقبیل تهیه و به‌‌روزرسانی شناسنامه دستگاه‌ها  می‌باشند، از دیگر وظایف مهندس پزشک بیمارستان است.

یکی‌دیگر از مفیدترین دانسته هایی که یک مهندس پزشک باید داشته باشد آشنایی با قوانین کنترل کیفی و کالیبراسیون تجهیزات پزشکی می باشد. کنترل کیفی ، مقایسه خروجی یک وسیله (مرجع) پزشکی با یک استاندارد و تعیین میزان خطای این وسیله نسبت به آن و مقایسه با استانداردها را شامل می‌شود و شامل آزمون‌هایی است که جهت ارزیابی سنجش وضعیت کنترل کیفیت دستگاه از نظر ایمنی ، عملکرد و بررسی صحت و دقت استفاده می‌شود.

در این دوره سعی شده نیازهای اولیه یک فرد برای قرارگرفتن در جایگاه مهندس پزشک بیمارستان رفع شود و از جایی که بخش‌های مراقبت‌های ویژه و اتاق عمل از مهم‌ترین بخش‌های بیمارستان به شمار می‌آیند؛ در این دوره دانشجویان با تجهیزات مهم این بخش‌ها آشنا می‌شوند.

سرفصل‌های دوره:

مبانی مقدماتی کنترل کیفی
آشنایی با مفاهیم پایه
آشنایی با پارامترها و مودهای عملکردی دستگاه
آشنایی با کاربری دستگاه
آشنایی با نگهداشت پیشگیرانه و کنترل کیفی دستگاه‌

لیست دستگاه‌هایی که در این دوره ارائه می‌شوند:

مانیتورینگ علائم حیاتی (فول ماژول)
الکتروکاردیوگراف
الکتروشوک قلبی
الکترو سرجری(الکتروکوتر)
ونتیلاتور
پمپ تزریق سرم
پمپ تزریق سرنگ
پالس اکسی متر

ثبت‌نام این دوره به‌زودی آغاز خواهد شد، چنانچه علاقه‌مند به شرکت در این دوره هستید با تکمیل فرم زیر اقدام به پیش ثبت‌نام نمایید.

 

نام و نام‌خانوادگی (الزامی)

ایمیل (الزامی)

شماره همراه (الزامی)

عنوان دوره مد نظر (الزامی)